Ükski terviseprobleem ei anna meile märku ilma kindla põhjuseta. Alati on põhjus ja selleks on meie enda tegemine või tegemata jätmine pikema aja jooksul. Haigus on millegi tagajärg. Haigusest vabanemiseks on vaja selgeks teha, mida oleme valesti teinud, see lõpetada ja oodata, mil keha enesetervendamine saab alata. Mõnikord oleme kärsitud ja tahame, et aastate jooksul valesti toitumisest tingitud mured kaoksid homseks. See ei ole kahjuks võimalik, keha vajab aega.
See ei tähenda, et peaksime kõik ravimid kõrvale jätma ja ootama. Ei, ravimeid tuleb ikka võtta. Samal ajal tasub jälgida ka seda, kas terveneme, kui neid ravimeid tarvitame? Kui kaebused vähenevad, siis on kõik hästi ja haigus unustatud. Aga kui ei saa terveks? Sümptomid võivad leeveneda, kuid niipea kui ravi lõppeb, on ka probleem tagasi. Sellisel juhul on vaja muudatusi elustiilis.
Mina olen ravimeid tarvitanud väga palju, niipalju, et ma ei saanud nendeta enam funktsioneerida. Mul tekkisid tervisega probleemid juba 16 aastaselt ja olen sellest ajast tervisemuresid ravimitega leevendanud. Samas, sel ajal ma elustiilis muudatusi ei teinud. Keha näitas ammu, et ma pean midagi muutma, aga mina sain sellest aru 25 aastat hiljem. Kas need ravimid tegid mind terveks? Ei teinud. Need leevendasid sümptomeid ja see oli kõik. Kui ravimeid ei tarvitanud, olid probleemid kohe tagasi. Lähemalt on kirjutatud ka meeste keskeakriisist ja tervisemuredest sel ajal SIIN.
Tänaseks olen tervisega teadlikult tegelenud üle 2 aasta. Osa tablettidest olen saanud ära jätta ja tunnen ennast hästi. Usun, et ühel päeval ei ole mul vaja mitte ühtegi ravimit tarvitada.
Enesetervendamisel olen jõudnud järeldusele, et üksiku sümptomiga ei ole mõtet eraldiseisvalt tegeleda. Keha on keeruline organism, kus kõik on omavahel seotud. Seega on ka elustiilis vaja teha muudatusi. Näiteks suure stressi tõttu tekkivat kõhulahtisust võib tablettidega ravida, kuid lõplikuks vabanemiseks on vaja stressi leevendada.
Oleme kirja pannud need tegevused, mida ise kasutame ja kinnitame läbi praktiliste kogemuste, et oleme neist saanud abi.
Väldi sobimatuid toite – ära söö midagi, mis Sulle ei sobi. Mõned toiduained võivad sobida su sõbrale, kuid võibolla Sulle mitte. Sobimatud toidud on vaja välja selgitada. Üheks võimaluseks on teha geenitest. Mait Lillemäe tegi selle näiteks sportsgene kaudu ja sai teada, et talle ei sobi sealiha ja tomat. Enne selle testi tegemist kontrolliti tal pidevalt neerude olukorda. Neerude näitajad olid pidevalt nn kollases tsoonis, ehk et neerud töötasid piiri peal. Tol ajal tarbis ta palju loomse valgu baasil toidulisandeid ja tegi jõutrenni. Arst soovitas toidulisanditest loobuda, kuid ta ei teinud seda. Kui teada sai, et liha peab vältima, jättis selle menüüst välja ja loomse valguga toidulisandid asendas taimsete valgupulbrite vastu. Neerude näitajad paranesid märgatavalt.
Lisaks sobimatutele toiduainete tasub ka üldine menüü üle vaadata. Järjest enam tuleb infot toitude kohta, mis ei ole tervisele head. Näiteks gluteeni sisaldavad (valge sai näiteks) ja loomse päritoluga toiduained (liha, piimatooted).
Lisa menüüsse Sinule sobivad toidud – Üks parimaid toitumisalaseid spetsialiste on Mait Lillemäe arvates Kaja Keil. Tal on põhjalikud teadmised ayurveedast ja inimesest kui tervikust. Tema lähenemise juures meeldib Maidule see, et vaadates menüüd, soovitab ta väikseid muudatusi, mida on lihtne praktikas ellu viia. Suured ja kardinaalsed muudatused lõppevad tavaliselt sellega, et muutus jääb tegemata, sest selle läbiviimine nõuab suurt pingutust ja toob kaasa stressi. Mait on tema soovitusi järginud ja tunneb muutust. Kaja Keiliga saab ühendust https://www.praktiline-ajurveeda.ee/et
Probiootikumid aitavad – lähiminevikus on olnud aegu, kus Mait on enda peal erinevad dieete katsetanud. Mõned neist on olnud ekstreemsed, millest taastumine on olnud keeruline. Abi on ta saanud Jana Sandbergilt, kes teab kõike probiootikumidest. Tema soovitusi järgides on Mait saanud piinavatest kõhumuredest vabaks. Lisaks probiootikumidele teab ta palju toidulisanditest, vitamiinidest ja mineraalidest. Ta räägib asjadest, mida on ise kasutanud ja julgeb soovitada. Maidule meeldivad praktiliste teadmistega inimesed. Omavahel öeldes kutsub ta Janat Dr Ohhiiraks. Jana kontakt jana@biome.ee
Vesi on elu alus – kui kaua inimene veeta vastu peab? Vesi mängib olulist rolli meie elus. Mait on uurinud kraanist tuleva vee kvaliteeti ja jõudnud järeldusele, et kraanivesi ei ole see, mida ta keha vajab. Ta joob ainult allikavett, mida ise allikal toomas käib. Neid allikaid, kust vett saada on Tallinna ümbruses piisavalt. Allikal käimine on omamoodi rituaal. Hea linnast eemale minna loodusesse ja vaikusesse. Paljud joovad vett soolaga ja lisavad sinna laimi jms. Mait paneb hommikul vee sisse 4 soola segu. Muul ajal joob puhtalt, nii nagu see looduses on.
Kui ilma veeta saab elada mõned päevad, siis hingamata vaid mõned minutid. Hingamine on oluline, et me elada saaksime. Aga, kuidas me hingame? Mõned inimesed hingavad pealiskaudselt ja vahel ei hinga üldse. Oleme uurinud, mis hingamise taga on. Miks me ei hinga? Jõudsime järeldusele, et me ei hinga, kui oleme pinges. Kui oleme keskendunud, tunneme hirmu või stressame millegi pärast. Ehk mida rohkem on selliseid seisundeid, mis ei ole rahulikud, seda rohkem on meil hingamisega probleeme ja seda vähem jõuab meie kehasse hädavajalikku hapnikku. Kokkuvõtlikult võib öelda, et mida rohkem stressi ja pinget, seda kehvem tervis.
Kui oleme probleemi tõsidusele jälile jõudnud, tegeleme oma kehast pingete vabastamisega. Kõige lihtsam on stressi tekitavaid olukordi vältida, aga see pole alati võimalik. Kui vaadata maailma, mis muutub üha kiiremaks ja kiiremaks… Arvame, et elutempoga on vaja kaasas käia, aga samal ajal rahulikku joont hoida – see on edu võti. Kiirustada saab ka aeglaselt.
Hea võimalus hingamisega sügavuti tegeleda on erinevad joogapraktikad. Neis õpetatakse inimest rahunema ja lõdvestuma. Kui neid tehnikaid tihti teha, siis on see kehale suur kingitus enesetervendamise teekonnal. Lisaks hingamisele muutub kogu inimese olemus rahulikumaks, kui kaovad pinged.
Hea võimalus argimurede ja stressiga toime tulemiseks on vaikuseminutid.ee teadveloleku kursus. Seal õpetatakse tehnikad, kuidas ennast rahuseisundis hoida.
Igasugune jooga on samuti abiks. Mait Lillemägi on näiteks käinud kolmanda tasemeni Isvara joogakoolis. Sai sealt palju uut ja huvitavat teada nii hingamisest kui ka paljust muust. Erinevaid joogastiile on palju, aga Isvara meeldis talle sellepärast, et tund koosnes 2 osast. Kõigepealt teooriaosa, kus räägiti, miks need asendid ja praktikad head on ning nende mõjust kehale. Teises osas oli praktika, kus räägitu ka ellu viidi. Mait soovitab soojalt seda kursust kõigile.
Liikumine – ära leierdatud teema, aga tunneme, et seda on vaja mainida. Selleks, et vesi kehas liikuma saada, võib teha hommikuti lihtsaid harjutusi. Võib kombineerida erinevaid praktikaid ja õpetusi: Tao, Hatha jooga, Krija Jooga jne. Kui vähegi võimalik tee 30 min – 1h jalutuskäigu iga päev. Inimene vajab liikumist. Ka jõutrenniga peaks tegelema regulaarselt. Neid asju tehes tunneme ennast enda kehas hästi.
Olen elu jooksul väga paljudes teraapiates käinud, aga need, mis kohe ja päriselt töötavad on mõned üksikud. Teen neist juttu alljärgnevalt:
käisin yumeiho teraapias. Terapeut Merilin Rohtma ütles, et mul on üks jalg pikem kui teine. Vahe on ca 1,5 cm. Küsis, kas ma kannan lühema jala all kõrgendust. Ma ei teadnudki, et see nii on. Arvasin, et see on selgrooga seotud. Igatahes, peale ca tunni pikkust seanssi, mis oli ka valus, olid mu jalad ühepikkused ja peeglist vaadates olid ka õlad ühel kõrgusel. Merilin hoiatas, et tulemus ei pruugi kohe püsima jääda ja võib olla tagasilööke. Mina olen üks õnnelikest, kellel tulemus jäi püsima. Käisin ka teisel seansil, mille lõpus olid ka mu puusad lahti. Väga veider tunne oli. Seega, väga soovitan seda teraapiat, kel sarnased mured.
Soovitame haigusesse suhtuda kui teejuhti. Ta on tulnud, et Sind hoiatada. Nagu sõber, kes tuleb ja näitab sulle midagi, mida ise ehk ei pane tähele. Haigus ei ole Sinu vaenlane. Ta on sõber, kes vihjab aastast aastasse, aga sa ei kuula. Mure tekkimisel lähed arsti juurde või apteeki ja võtad rohu, mis sõbra ära ajab.. seega jääb sõnum tihti saamata. Niikaua, kuni taipad, milles on asi ning ei süüdista tervet maailma selles, et haige oled. Iga inimene on ainuisikuliselt oma tervise eest vastutav.
Kas Sa tead kedagi, kes on elustiilis muutusi tegemata ja ainult ravimitele lootma jäädes lõplikult tervenenud?
Need meetodid ja nõuanded on niisama väikesed ja ei pruugi ükshaaval tulemusi anda. Mõistusel on lihtsam haarata ravimite järele. Tegelikult on nii, et edu peitub lihtsates asjades, tehes neid järjepidevalt. Nendest väikestest muutustest saab alguse suur muutus, mis aitab Sind enesetervendamise teekonnal.
Kui oled huvitatud oma seksuaalse võimekuse tõstmisest, siis liitu E-kursusega. Teadliku seksuaalsuse E-kursusel saad teada kuidas ennast seksuaalselt heas vormis hoida ja nipid juba kadunud seksuaalse vormi taastamiseks.
Soovin uudiseid ja eripakkumisi!