Viimase kümne aasta jooksul on toimunud Eestis seksuaalsuse ja suhete valdkonnas omamoodi revolutsioon, mida me oleme ehk võtnud isenesestmõistetavalt ja jätnud selle olulisuse märkamata.
See, mida juba suhetest, nais- ja meesenergiatest, naudingutest ja seksuaalsusest teame, tundub paljudele meist elementaarne, aga tegelikult oleme võrreldes eelmise põlvkonnaga või viieteist aasta taguse ajaga teinud seitsme penikoorma hüppe edasi. Normaalsuseks on muutunud arusaam, et kui suhtes valitseb draama ja üksteise mitte mõistmine või seksuaalsed ja intiimsed vajadused on rahuldamata, siis kannatab ka kogu muu elu. Järelikult on see valdkond, milles tasub end järjekindlalt arendada. Nagu naljaga öeldakse: “Kui mehel on seksuaalelu korras, siis ta arvab, et see moodustab 10% tema heaolust. Kui seksuaalelu on aga pekkis, siis ta mõistab, et see moodustab 90% tema heaolust.”
Tundub, et nii mehed kui naised on mõistnud, et harmooniliste ja elutervete suhete loomiseks ning emotsionaalse intiimsuse hoidmiseks suhtes tuleb end pidevalt arendada ja selle teemaga tegeleda. Nõnda õpivad tuhanded eestlased tundma nii naudingute erinevaid spektreid, seksuaalenergia liigutamist ja hoidmist, selge kommunikatsiooni oskust kui ka üksteise hoidmist, toetamist ja mõistmist suhete maailmas.
Väärib märkimist, et see muutus ühiskonnas pole juhtunud iseenesest ja oluliste teadmiste ning praktikate jagamiste taga on ettevõtlikud inimesed, kellel on olnud julgust ja pealehakkamist rääkida teemadest, mida on aastasadu tabuks peetud.
Me teame tänu Epp Kärsini kiiduväärt tööle palju naudingute trikke ja nippe ning kuidas teha erinevaid intiimsed massaaže. Kõige suurem Epp Kärsini kingitus Eesti rahvale on tõenäoliselt see, et tema otsekohene ja avameelne suhtumine seksuaalsusesse on võtnud inimeselt maha tohutus koguses seksuaalsusega seotud hirme. Mida vähem on inimesel hirme, seda rohkem on tal vaba tahet ja julgust eksperimenteerida ning olulisi asju oma elus muuta. Tänu Epule julgevad nüüd kümned tuhanded inimesed seksuaalsuse ja suhete teemal rääkida, oma probleeme adresseerida ja seksuaalsus on muutumas tabust täiesti normaalseks teemaks, mille kohta võib esitada küsimusi ja otsida lahendusi.
Lisaks Epule tegutseb tegelikult veel palju väärtust ja olulisi teadmisi jagavaid inimesi.
Tänu Marlen Annabel Kubri tööle enesearengu grupis Turbiin on tuhanded inimesed mõistma hakanud naiste ja meeste vahelisi dünaamikaid ja erinevusi ning seeläbi parandanud oma suhete kvaliteeti. Me teame tänu Karolin Tsarskile, mis on energeetilised orgasmid ja mitmed sajad eesti naised on neid juba kogenud. Tänu Sven Truupõllu ja Martin Pukspuu podcastidele oleme saanud teada palju erinevaid põnevaid detaile, kuidas arendada oma seksuaalvõimekust ja tulla toime suhetega. Tänu Kaido Kubri tööle DISC-isiksusetüüpide mudeliga teame, kuidas kaardistada iseenda ja oma partneri vajadusi, et neid õiges järjekorras rahuldada. Tänu Tiit Trofimovi meestelaagritele ja sõnavõttudele on mehed hakanud tegelema enda mehelikkusega ning õppinud vabastama läbi füüsiliste praktikate negatiivseid emotsioone. Tänu Raivo Juhansoni koolitustele on mehed õppinud mõtestama enda sisemaailma ja mõistma, mis tähendab kohalolu nii iseendaga kui suhetes. Oma asja ajab ka Martti Mäger, kes aitab meestel leida parimad praktikad, kuidas hoida ja tõsta seksuaalenergiat. Selgest kommunikatsioonist ja üksteise kuulamise oskusest, mis on iga suhte vundament, on palju koolitusi teinud Erki-Kari Kaikkonen. Mõned isegi teavad tänu Peep Õunapuu Eestisse kutsutud välismaistele õpetajatele erinevaid sügavamaid seksuaalsuse tarkusi ja süvapraktikaid. Eestis on käinud sellised üle maailma tuntud seksuaalsuse koolitajad nagu Andew Barnes, Dhyan Niten, Daniel Odier ja Dharmaraj, kes kõik õpetavad inimese seksuaalsuse ja suhetega seotud praktikaid ja teadmisi.
Viimastel aastatel on seksuaalsuse teemal suunda mudinud ka naiste koolitaja Laura Valk ning ka mitmed sexcoachid nagu Liisa Larm ja Agnes Kangur, kes puudutavad ka nooremaid inimesi, mis on äärmiselt oluline. Mida varem baasteadmised selgeks saavad, seda vähem kogeme kannatust, mis on põhjustatud vigadest, mida me oleks saanud vältida. Peaaegu kõik inimesed, keda ma tean, on käinud mõnel seminaril, kursusel ja osalenud suhete – seksuaalsuse teemalistel Facebook laividel või vähemalt kuulanud vastavateemalisi podcaste. Mina arvan, et Eesti rahvas, vähemalt see 30%-40%, kes väidetavalt tegeleb vähemal või suuremal määral enesearenguga, on seksuaalsuse vallas päris haritud või vähemalt sinna konkreetseid samme tegemas.
Eestis on ilmunud ka väga olulisi suhete ja seksuaalsuse teemalisi raamatuid nagu David Deida “Teadliku seksuaalsuse käsiraamat” ja “Tõelise mehe tee”.
Karolin Tsarski on välja andnud “Mida naised voodis tahavad”, Kristiina-Birk Vellema “Seks positiivseks”, Piret Jõemägi ja Margus Jõemägi “Elumees ja lõbunaine” ja ka minu Tom Walsbergi värskelt ilmunud “Intiimsuse altas”, mis kõik omal viisil aitavad arendada silmaringi, pakuvad erinevaid lahendusi suhete tervendamiseks ja inspireerivad end seksuaalsuse teemal arendama.
Kas te olete märganud, et nii väikeses riigis nagu Eesti toimub igal aastal kaks seksuaalsuse, intiimse ühenduse ja suhetega seotud festivali? Tantrafestival, mida veavad Margus Sarmet ja Igor Earthchild ning Ühenduses ehk High on Life, mille eestvedajateks viimastel aastatel on olnud Peep Õunapuu, Tiit Trofimov ja Merliis Sulg. Mõlemad festivalid on kvaliteetsed ja väga suure külastajate arvuga, mis tähendab ainult seda, et Eesti inimestel on suur huvi end suhetes ja seksuaalsuses arendada.
Näen kogu selles muutuses meie kultuuriruumis suurt arengut, sest seksuaalsus meie elus on kui kahe poolega münt. Seksuaalsus ja suhted võivad olla meie elus kõige suurima rahulolu allikaks kui ka kõige rängemate kannatuste põhjustajaks.
Iga samm oma seksuaalse arengu teel on samm avardumise ja arengu suunas.
Olgu see podcasti kuulamine, seminaril osalemine, raamatu lugemine, meestelaagris või festivalil osalemine, kodus seksuaalenergia tõstmise harjutuste tegemine, oma parnteriga oma hirmudest, piiridest ja soovidest rääkimine või konsultatsioon mõne sexcoachi või suhteterapeudiga – kõik on vajalik ja oluline ning igaüks teeb samme omas tempos ja omal viisil.
Kas siis juba selgeks ei saa?
Enesearengu psühholoogias kasutatakse terminit entroopia, mis inimese arengus viitab metafoorina elu kaootilisusele ja segadusele, mis tekib, kui arengut ei toimu. Näiteks kui sa jooksvalt korra loomisega oma kodus ei tegele, siis segadus ja tolmu hulk aina suurenevad ning peagi avastad end seapesas. Nii ka isiklikus arengus ja seda olenemata igaühe arengutasemest. Elu ei seisa paigal, ta kas areneb või käib alla. Samamoodi on suhete ja seksuaaleluga, need kas arenevad ja avarduvad või manduvad ja käivad alla. Just seepärast ongi oluline võtta enda seksuaalsust ja oskust luua harmoonilisi ja eluterveid suhteid kui lõputult arenevat teekonda.
Suhted ei saa kunagi valmis ja meie seksuaalne areng ei lõppe kunagi, see on elukestev teekond täis naudinguid, intiimsust ja väljakutseid.
Mul on lihtsalt väga hea meel, et me oleme Eesti enesearengu kogukonnana kollektiivselt juba väga ilusas kohas. Lahendused on lähedal, kui ainult julgetakse küsida ja uurida. Informatsioon on saadaval nii internetis kui raamatute näol. Koolitajaid, õpetajaid, terapeute ja coache ei pea kaugelt otsima. Soovin kõikidele eeskujudele ja enesearengu teel kulgejatele meelde tuletada, et te olete teinud ära suure töö ja olukord on juba väga hea. Tänu sellele, et on meie ühiskonna üks kõige nõrgemaid jalgu: kommunikatsioon lähisuhetes ja seksuaalne teadlikus muutunud juba jalaks, millele saab varsti toetuda.
Või saab juba praegu toetuda? Mis sina arvad?
Soovin uudiseid ja eripakkumisi!