Eesnäärmepõletikku ehk prostatiiti seostatakse erinevate eesnäärmehaiguste põhjustamises. Nimelt võib eesnäärmepõletik olla eesnäärme healoomulise suurenemise ja eesnäärmevähi üks riskiteguritest. Eesti kliima on ideaalne eesnäärme põletikku tekkeks, kuna temperatuur on küllaltki jahe ja õhk niiske.

Eesnäärmepõletikku on keeruline diagnoosida, kuna see esineb igas vanuses meestel: ka noortel ja vanematel. Kui teised eesnäärmega seotud probleemid on pigem vanemate meeste haigused, siis eesnäärmepõletik esineb enam nooremapoolsetel: 30-50aastastel. Seda on keeruline diagnoosida, kuna haiguse algfaasis ei pruugi olla haigustunnuseid ning põletik võidakse leida hoopis muul põhjusel. Sagedasemad sellise juhtumid on viljakusuuringutel või seksuaalhäirega seonduvalt arsti juures käimine. Eesnäärmepõletikku soodustab erinevate suguhaiguste ravimata jätmine, tihe seksuaalelu eri partneritega, külmetamine ja traumad alakeha piirkonnas.

Kuidas aru saada, kas tegemist võib olla eesnäärmepõletikuga?

eesnäärmepõletik prostatiit
Eesnäärmepõletik on enim levinud noorte meeste hulgas. Kõige rohkem diagnoose saavad 30-50aastased mehed. Pilt: Pexels

Eesnäärmepõletik annab endast märku väga vaikselt. Võib tekkida valu või pakitsuse tunne munandites, seda võib tunda ka reite siseküljel, peenises, põies või lahkliha piirkonnas. Sage on ka  tavalised külmetushaiguse tunnused: palavik ja külmavärinad. Ka erinevad urineerimisprobleemid: ei suuda põit tühjendada, urineerimine on katkendlik, sage WC-s käimine, näiteks öösiti jne, lisaks ka valulik seemnepurse võib olla põletiku sümptom.

Ägedat bakteriaalset eesnäärmepõletikku põhjustavad sageli tavalised bakteritüved. Infektsioon võib saada alguse, kui uriinis olevad bakterid levivad eesnäärmesse. Sellisel kujul põletiku raviks kasutatakse antibiootikume ning ravi kestab mitu kuud. Kui need ei kõrvalda baktereid, võib prostatiit korduda ja olla raskesti ravitav ning sel juhul on tegemist kroonilise bakteriaalse eesnäärmepõletikuga.

Ka erinevad kuseteede närvikahjustused, mis võivad olla põhjustatud operatsioonist või traumast, võivad põhjustada põletikku, sel juhul pole tegemist bakteriaalse eesnäärme põletikuga.  Peab meeles pidama, et paljudel põletiku juhtudel pole selle põhjus kindlaks tehtud. Veel on riskifaktoriteks nt vaagna traumad või õnnetused ja ka eesnäärme biopsia.

eesnäärmepõletik prostatiit
Eesnäärmepõletiku ravimata jätmine on ohtlik, kuna võib põhjustada viljatust. Pilt: Pixabay, Mizianitka

Kui eesnäärmepõletik jääb lõpuni välja ravimata…

Kui eesnäärme põletikuga ei tegeleta või jäetakse see mingil põhjusel välja ravimata, võivad sellel olla kurvad tagajärjed. Üheks selliseks võib olla viljakusnäitajate langus või viljatus. Ka tekivad urineerimishäired – suutmatus põit kontrollida. Öösiti võib tekkida voodimärgamine või päevasel ajal ei jõua õigel ajal WC-sse. Samuti võib tekkida kuseteede infektsioon või põiekivid.

Ka võib pikaajaline ja krooniline eesnäärmepõletik areneda välja eesnäärme kasvajaks.

10 viisi, kuidas leevendada eesnäärmepõletiku kaebusi.

Ka mees ise saab palju ära teha, et eesnäärmepõletik taanduks või väheneksid kaebused:

 1. Spordi – Igasugune jõukohane trenn on kehale hea, parandab enesetunnet ja mõjub positiivselt vaimule ja enesetundele.
 2. Vähenda stressi – Ära ole enda vastu karm ja puhka vajadusel. Leia tasakaal töö- ja pereelu vahel ning nii vähenevad ka pinged. Ära rapsi mõtlematult, vaid hoolitse enda eest.
  eesnäärmepõletik prostatiit
  Eesnäärmepõletiku diagnoosiga mees peab vähem istuma ja rohkem seisma. Pilt: Pixabay, Standsome
 3. Väldi kohvi ja gaseeritud jooke – Kohv ja alkohol, limonaad on ärritavad joogid ja tarbi neid minimaalselt, sest need võivad suurendada eesnäärme kaebusi.
 4. Turvaseks – kasuta ka püsipartneriga vahekorras olles kondoomi, et talle mitte põletikku edasi anda.
 5. Kuula arsti – koostöö raviarstiga on esmatähtis, pea paika raviplaanist ja tarvita ravimeid nii nagu ettenähtud. Igasugune omalooming pikendab eesnäärmepõletiku laastamistööd sinu organismis
 6. Ära istu, vaid seisa – Pikka aega ühe koha peal istumine ei lase verel ringelda ja võib tekitada verevarustuse häireid väikevaagna piirkonnas. See omakorda on kroonilise põletiku põhjustajatest.
 7. Eesnäärmemasaaž – Tee ise või lase partneril seda endale pakkuda.
 8. Soe vann ja erinevad soojakotid– leevendavad valutunnet
 9. Treeni vaagnapõhjalihaseid sest need aitavad ka urineerimiskaebuste leevendda. Vaata selle kohta lähemalt e-kursuselt.
 10. Seksi regulaarselt

Kokkuvõtvalt

Hea uudis on, et eesnäärmepõletik on tavaliselt hästi ravitav. Ta ei ole nakkav ega ole seotud partneriga. Seksuaalsuhteid saab jätkata seni, kuni see pole ebamugav, kuid kasutama peab kondoomi. Eesnäärmepõletiku sümptomite ilmnemisel pea nõu arstiga. Sümptomid võivad hõlmata ebamugavust urineerimisel, valu kubemes või alaseljas – sel ajal väldi külmetamist, et haigus ei süveneks. Parim on põletik varakult diagnoosida, et saaks ravi alustada. Mõnel juhul, näiteks ägeda bakteriaalse prostatiidi korral, on varajane ravi terveks saamisel väga oluline.

Kui soovid oma eesnäärme tervist toetada, siis liitu E-kursusega. Teadliku seksuaalsuse E-kursusel saad teada, kuidas vaagnapõhjalihasid treenida ja ise endale eesnäärme massaaši teha.

Loe e-kursusest lähemalt

Siin avaldatud info ja soovitused põhinevad üksnes nõustaja isiklikel kogemustel ega pruugi olla vastavuses teaduspõhise meditsiini teadmistega. Tegemist ei ole tervishoiuteenusega, vaid nõustaja isikliku kogemuse jagamisega. Nõustaja ei ole tervishoiutöötaja, ei oma meditsiinialast haridust ega saa hinnata seda, kas ja millist mõju avaldavad tema kogemustel põhinevad soovitused Teie organismile. Palun arvestage, et tervishoiuteenuse saamiseks, sealhulgas haiguse ja vigastuse ennetamiseks, diagnoosimiseks ja ravimiseks tuleb pöörduda arsti poole.