Mis on eesnääre ja kus see on kehas?

Eesnäärme healoomuline suurenemine on ainult meeste haigus. Eesnääre e prostata (võrreldakse tihti ka kastanimunaga – suuruse ja kuju poolest) on u 20-25 grammi suurune organ, mis asetseb põie all ja pärasoole ees. Eesnäärme eesmärk on seemnepurske ja urineerimise protsesse reguleerida. Selle tõttu esinebki paljudel meestel eesnäärme healoomulise suurenemise tõttu erektsioonihäireid või erinevaid urineerimisprobleeme, nimelt on üheks eesnäärme lihaste tööks uriini põies püsimine.

Eesnäärme healoomuline suurenemine ehk healoomuline kasvaja esineb mingil ajahetkel peaaegu igal mehel, vananedes on tõenäosus haiguse esinemiseks veelgi suurem. Eesnääre võib suureneda 3-4 korda ja kaebused tekivad alates 40. eluaastast sellepärast, et eesnääre surub kusejuha kokku. Nimelt on üle poolte meestel, kes on vanuses 50-60 aastased kaebusi seoses eesnäärmega. Mida vanemaks mehed saavad, seda rohkem esineb ka kaebusi. Veel on ebaselge, miks eesnäärme suurenemine tekib. On täheldatud, et seda võib mõjutada meessuguhormoonide tase ja vähenenud seksuaalne aktiivsus. Mitmed uuringud on näidanud, et ka pikaajaline eesnäärme põletik mõjutab eesnäärme mahu tõusu, eriti juhul kui see on pikemalt aega välja ravimata. Ehk kui harrastada kaitsmata suguelu ja jätta prostatiit välja ravimata on suurem tõenäosus, et eesnäärme suurenemine võib sind mõjutada. Pikemalt saad lugeda prostatiidi ehk eesnäärme põletiku kohta SIIT.

Kas Sul võib olla probleeme eesnäärme suurenemisega e eesnäärme adenoomiga?

eesnäärme healoomuline suurenemine
Pilt: Pixabay

Nimelt on olemas kindlad viited ja sümptomid, mis kaasnevad eesnäärme healoomulise suurenemisega:

 • Sage urineerimine
 • Sage öine urineerimine
 • Koheselt pärast urineerimist uuesti vajadus WC-s käia
 • Tunne, et pärast urineerimist pole põis tühjenenud
 • Urineerimise alustamine on raskendatud
 • Pidev uriini tilkumine
 • Nõrk ja aeglane urineerimine WC-s käies
 • Urineerimiseks on vaja nn pingutada

Kui Sul esineb mõni või mitmed neist sümptomitest, siis pea nõu oma perearstiga. Üks võimalus lisainfo saamiseks on teha test: https://www.kliinik.ee/testid/kusemishairete_kusimustik

Eesnäärme healoomuline suurenemine ja kaebuste leevendamine

Tänapäeval on eesnäärme healoomuline suurenemine ravitav. Väheste kaebuste korral on levinud ka perioodiline jälgimine ilma ravita.  Kasutatakse 3 eri viisi, kuidas kaebusi leevendada.

 • Operatsioon – kõige invasiivsem ning on näidustatud sel juhul, kui muu ravi pole tulemusi andnud ning kaebused on korduvad. Kasutatakse pigem harva, kuna võib mõjutada ka erektsiooni püsivust ja tekitada muid seksuaalelu kaebusi.
 • Retseptiravimid – leevendavad kaebusi ning peatavad haiguse süvenemise. Kõige populaarsem raviviis.
 • Ravimtaimed – kõige leebem ja sobib sel juhul, kui on vähesed kaebused. Apteegis kättesaadavad retseptita. Populaarsed tooted sisaldavad serenoapalmi ekstrakt ja aafrika ploomipuu koort. Samuti on kasutusel põdrakanep, kõrvitsaseemned ja pajulille tee.

Eesnäärme massaaž, regulaarne seks, tervislikud eluviisid aitavad

Eesnäärme healoomuline suurenemine
Pilt: Pixabay, Devon Breen

Alati peaks arsti poolsett ravi toetama ka elustiili muutustega. Nii on häid tulemusi näidanud kaalu alandamine, tervislik toitumine – eriti oluline on suurendada heade rasvade osakaalu, nt lõhe, mis sisaldab omega-3 rasvhappeid. Samuti on oluline suurendada puu-ja juurviljade osakaalu menüüs. Eriti head on granaatõunad, tomat. Vältida tuleks või piirata söömist: punane liha, piimatooted, töödeldud toidud, suhkur, kohv, alkohol, mis võivad põhjustada organismis põletikke. Oluline on juua vett. Kuna eesnäärme suurenemisega kaasneb sage urineerimine, siis võib tekkida mõte vedeliku tarbimist vähendada, kuid see on karuteene enda tervisele.

Tähtsalt kohal on ka vitamiinid ja toidulisandid, eesnäärmehaigusi ennetavad näiteks D-ja E-vitamiin. Enamikel eestlastel on D-vitamiini puudus, seega seda vitamiini peaks igal juhul tervise huvides tarbima.

Samuti on omal kohal tervisesport: nii kõndimine, jooksmine või mõni muu spordiala. Oluline on, et tekiks liikumisharjumus ja kehakaal ei suureneks. Sa ei pea tõstma suuri raskusi ja jooksma maratone, peaasi, et liigud igapäevaselt. Nimelt on täheldatud, et östradiooli (naissuguhormooni) tõusu on seostatud eesnäärme healoomulise suurenemisega. Vanuse tõustes kui kehamassindeks suureneb, tõuseb ka östradiooli tase kehas. Samuti peaks vaagnapõhjalihased toonuses hoidma, neid treenides.

Regulaarne seks püsiva partneriga aitab hoida eesnäärme tervist ja vähendada üleüldisi terviseprobleeme. Omal kohal on ka eesnäärme masseerimine, mida saad ka ise teha või koos naisega seksides. Eesnäärme masseerimine võib tekitada veelgi parema ja intensiivsema orgasmi, seega paljud paarid on selle oma seksuaalelus avastanud.

Eesnäärme healoomuline suurenemine
Pilt: Pixabay, StockSnap

Eesnäärme massaaž on väga lihtne: vaja on libestit või kookosõli, spetsiaalset anaallelu või sobib ka tavaline sõrm. Libestiga/õliga kaetud lelu või sõrm sisestatakse aeglaselt pärakusse ja hellalt masseeritakse eesnääret. Paljudele võib see tunduda esialgu harjumatu, kuid regulaarne eesnäärme massaaž tõesti aitab ja sobib ennetamiseks mitmesuguste eesnäärme probleemide puhul. Selline massaaž vähendab urineerimisvaevusi, aitab kaasa alakeha verevarustuse parandamisele ning tervendab eesnäärme kudesid. Ka arstid teevad eesnäärme masaaži, kuid seda juba siis, kui on tekkinud eesnäärme probleemid ja siis on see pigem valulik ja ebameeldiv protseduur. Seega enneta arsti juurde sattumist ise või oma partneriga eesnäärme masaaži tehes.

Enneta ja kontrolli eesnääret

Kui oled üle 50-ne aasta vana ja kaebused puuduvad sel teemal, siis võiks eesnääret kontrollida vähemalt 1 korra aastas. Nii tagad vajadusel kiire ravi, sest eesnäärme healoomuline suurenemine on ravitav ning iseenesest see ei taandu. Õige ravi annab kiireid tulemusi ja ei mõjuta elukvaliteeti.

Seega, mees, ära jää oma mures üksi. Tänapäeval on erinevad lahendused eesnäärme suurenemise ravis ja ennetamises ning igaüks leiab endale sobivama. Tee esimene samm ja pane kirja aeg perearstile enese kontrollimiseks ja alusta eesnäärme masseerimisega. Kui Sul on tekkinud juba probleem, siis ära kannata vaikselt ja ära lase sel haigusel enda elukvaliteeti vähendada. Eesnäärme healoomulist suurenemist saad ennetada massaaži ja tervislike eluviisidega. Samas, kui on tekkinud juba sümptomid, siis õigeaegne ravi aitab ära hoida erinevate tüsistuste tekke.

Kui soovid oma eesnäärme tervist toetada, siis liitu E-kursusega. Teadliku seksuaalsuse E-kursusel saad teada, kuidas vaagnapõhjalihasid treenida ja ise endale eesnäärme massaaši teha.

Loe e-kursusest lähemalt

Siin avaldatud info ja soovitused põhinevad üksnes nõustaja isiklikel kogemustel ega pruugi olla vastavuses teaduspõhise meditsiini teadmistega. Tegemist ei ole tervishoiuteenusega, vaid nõustaja isikliku kogemuse jagamisega. Nõustaja ei ole tervishoiutöötaja, ei oma meditsiinialast haridust ega saa hinnata seda, kas ja millist mõju avaldavad tema kogemustel põhinevad soovitused Teie organismile. Palun arvestage, et tervishoiuteenuse saamiseks, sealhulgas haiguse ja vigastuse ennetamiseks, diagnoosimiseks ja ravimiseks tuleb pöörduda arsti poole.