Testosteroon on oluline hormoon, mis mängib kehas mitmeid olulisi rolle. Meestel toodetakse testosterooni suures koguses ja see vastutab meesspetsiifiliste tunnuste arengu eest. Naistel toodetakse samuti seda hormooni, kuid palju väiksemates kogustes kui meestel. Mõned testosterooni kõige olulisemad funktsioonid hõlmavad viljakuse reguleerimist, lihasmassi arengut, rasva metabolismi ja punaste vereliblede tootmist.
Meestel hakkab testosterooni tootmine pihta juba 7 nädalat pärast viljastumist (ema kõhus). Aja jooksul need tasemed tõusevad ja testosterooni tootmine saavutab kõrgeima taseme umbes puberteediea lõpus. Üldiselt hakkab testosterooni tase meestel langema alates 30. eluaastast. Siiski võivad meeste testosterooni taset alandada ka vanusest tingimata muud faktorid, nagu keskkonnasaasteained, unepuudus, toitainete puudus, insuliini reguleerimine ja istuv eluviis.
Madala testosterooni taseme kõige tavapärasemad sümptomid on:
Kui Sul esineb mõni eelmainitud sümptomitest, võiksid pöörduda arsti poole, et kontrollida oma testosterooni taset.
Kui selgub, et testosterooni tase on madal, ei tähenda see tingimata, et seda peaks ravimitega ravima. Tegelikult on mitmeid viise, kuidas keha testosterooni taset tõsta. Mõned nendest viisidest hõlmavad elustiili harjumuste muutmist, samas kui teised hõlmavad toitumisharjumuste muutmist.
See on üks tõhusamaid viise keha testosterooni tootmise suurendamiseks. On mitmeid uuringuid, mis näitavad, kuidas halvenenud uni võib mõjutada meestel testosterooni taset. Kuid see, kui palju tunde und on inimesele ideaalne, võib inimeseti erineda. Olulisem on saada piisavalt kvaliteetset und, et keha puhkaks.
Alkoholi tarbimise ja testosterooni taseme vahel on otsene seos. Liigne alkoholi tarbimine on üks suuremaid põhjuseid, miks testosterooni tase langeb. Mõnikord võib see viia ka vähendatud munandifunktsiooni ja munandite atroofiani.
D-vitamiini puudus on veel üks madala testosterooni taseme peamisi põhjuseid. See mikrotoitaine mängib olulist rolli inimese üldises tervises. Sellepärast on äärmiselt oluline säilitada kehas piisavat D-vitamiini taset. Selle saavutamiseks on mitu viisi, näiteks piisav päikesevalgus või D3-vitamiini tarbimine.
On hästi teada, et stress võib põhjustada kortisooli hormooni taseme tõusu. Äkiliselt kõrgenenud kortisoolitase on levinud põhjus testosterooni tootmise vähenemisele ning võib samuti põhjustada mitmeid muid terviseprobleeme. Hea tervise ja optimaalse testosteroonitaseme säilitamiseks on oluline stressi minimeerida.
Istuv eluviis võib samuti viia testosterooni tootmise vähenemiseni. Igapäevasele rutiinile piisava füüsilise tegevuse lisamine on oluline. See mitte ainult ei aita säilitada tervislikku testosterooni tootmist, vaid pakub ka teisi tervisekasusid.
Vastupidiselt levinud arvamusele ei ole rasvad alati keha jaoks halvad. Tegelikult on mitmed uuringud leidnud, et madala rasvasisaldusega dieet võib tegelikult vähendada testosterooni tootmist. Testosterooni taseme loomulikuks tõstmiseks peaks dieeti lisama suure koguse omega-3 rasvhappeid sisaldavaid toite. Sellised toidud aitavad testosterooni tootmist suurendada ja pakuvad ka muid tervisekasusid.
Testosteroon pole mitte ainult peamine suguhormoon, vaid vastutab ka mitmete oluliste kehafunktsioonide eest. Testosterooni tootmise langus kehas võib põhjustada mitmeid terviseprobleeme. Kuigi testosterooni tase hakkab meestel loomulikult langema pärast teatud vanust, võib madal tase nooremas eas viidata tõsistele meditsiinilistele probleemidele.
Tervisliku toitumise järgimise ja mõne hea elustiili harjumuse omaksvõtmisega saab optimaalse testosterooni taseme säilitada, samal ajal edendades oma üldist tervist.
Soovin uudiseid ja eripakkumisi!