
Keskeakriis meestel ja eesnäärmega seotud probleemid on tuttavad paljudele. Kohati tundub, et ilma nendeta ei saagi enam vananeda. Me arvame, et need kaks on väga tihedalt seotud. Erinevate allikate järgi algab keskeakriis meestel tavaliselt peale 40. eluaastat. Ka eesnäärme tervist soovitatakse pärast 40. eluaastat kontrollima hakata. Kas ei ole huvitav kokkusattumus?
Põhilised eesnäärmega seotud mured on meestel eesnäärme healoomuline suurenemine, eesnäärmepõletik ja eesnäärme kasvaja.
Kui põletik võib tekkida juba noores eas, siis healoomuline suurenemine ja kasvaja juba hilisemas eluetapis, mis ühtib ajaliselt nn keskeaga.
Aga miks nii? Mis on nende probleemide põhjustaja? Tänapäeva teadus seda veel kahjuks ei tea. Me leiame, et eesnäärme probleemid on tingitud peamiselt psühholoogilistest teguritest. Eelkõige mõttest, et mina, mees, olen vana. Kui ma olen vana, siis ma võingi haige olla, sest see on elu loomulik kulg. Teame, et on arste, kes vastuvõtul juba 30aastastele selgitavad, et teatud haiguste puhul on vaja passi vaadata. Mida inimene tunneb peale sellist “diagnoosi”? Et ta on veel noor ja elu alles ees? Vaevalt küll. Sellistel väljaütlemistel on väga suur mõju. Ka oma tuttavate seas kuuleme seda passi vaatamise juttu üha tihedamini. Inimesed on “passi vaatamise” järgi elamise omaks võtnud.
Oodatav keskmine eluiga Statistikaameti andmetel oli 2019. aastal sünnihetkel meestel 74,4 ja naistel 82,8 aastat. Kuidas mees ennast tunneb, kui tema vanus on näiteks 74? Mõtleb, et juhhuu, nüüd on aeg lapsi teha ja elu nautida? Või pigem hakkab kalendrisse vaatama ja asju vaikselt kokku tõmbama ja testamenti tegema. Pigem see viimane, aga miks? Sest talle on öeldud, et keskmine mees sureb sellises vanuses.
Eesnäärmega seotud teemasid soovitatakse kontrollida juba alates 40. eluaastast. Ka keskeakriis meestel algab tavaliselt 40+ vanuses. Teame omast käest, et selle info teadmine ei jäta ükskõikseks, sest tekib teatud hirm. Hirm, et mul võib midagi viga olla. Äkki ei peaks statistikaga liiga kaugele minema. Kui teha uuring nii, et on 2 gruppi mehi. Ühtedele räägitakse täpsest statistikast, millal mingisugune eesnäärme probleem võib tekkida, haiguse soodumustest jms. Teisele grupile ei räägita midagi. Huvitav, millised on tulemused sel juhul?
Statistika on tänuväärne, aga seda on meie ümber liiga palju. See jääb ajusoppi ja hakkab teatud mõttes meie eest elu elama. Hakkame sellest lähtuma ja eeldame, et võime olla haiged.
Paljud mehed leiavad sel ajal lohutust alkoholist.
See hetk, mil enam rapsima eriti pea. Lapsed on olemas, kindel karjäär, elukoht ja suhe… Sel hetkel on tunne, et elus puudub siht, mida veel ette võtta, mida teha? Kõik oleks justkui tehtud ja nähtud. Kas nüüd ongi jäänud oodata ainult surma? Või alustan otsast ja lähen uuele ringile?
Mõni keskeakriisis mees sukeldub teleka ette, teine hakkab ekstreemspordiga tegelema, kolmas ostab uue auto ja hakkab tihedamini väljas käima, neljas hakkab vaimsete asjadega tegelema. Need on mõned näited otsimisest ja rahulolematusest hetkel toimuva suhtes. Ka loobumine ja mandumine on üks nendest.
Kõik see, mis enne köitis, enam ei köida. Keskeakriisis meestel ei ole ainevahetus enam nii kiire kui 20-aastasel, mistõttu on lisakilod kiired tulema. Seksida ei taha enam nii palju kui varem (testosteroonitase alaneb), naine on igapäevaseks muutunud (armas, aga liiga tavaline ja „oma“). Mees ei tunne ennast piisavalt mehena ega elujõulisena. Mida aeg edasi, seda rohkem hakkab „passi vaatamise“ teema aktuaalsemaks muutuma. See on muidugi üldistatud pilt, aga näitab suuna kätte, mida keskiga tavaliselt endast kujutab. Kas see peab nii olema?
Mida teha sellisel juhul? Mõnikord on vastuseks uus auto, noor naine vms. Ilmselt mingisugune osa probleemist laheneb. Juurde tekib uus: noor naine, kellega on kõike vaja otsast peale alustada. Paljud ei ole nõus asendama harjumuslikku rahu, mis on pikas suhtes tekkinud millegi hoopis muuga.
Minul saabus rahulolematuse periood juba enne 35-ndat eluaastat. Oli see keskeakriis või midagi muud, raske öelda. Igatahes, hakkasin rahulolematust ja segadust leevendama lohesurfiga, käsitööõlle tegemisega ja jõutrenniga 4 korda nädalas. Jõutrenniga läksin nii hoogu, et see muutus elu mõtteks. Tahtsin olla suur, tugev ja ilus. Lõppes see sellega, et jäin haigeks ja toit ei püsinud sees. Olin oma keha võimeid ülehinnanud ja olin sunnitud lõpetama.
Järgnes periood, mis oli täis katsetamist ja enese uurimist. Toimus teatud rahunemine. Otsisin edasi, aga see oli kuidagi teistmoodi. Rahulikum rahulolematus, kui sellele nime võib anda. Selles etapis olen ka täna, uurides enda sisemaailma ja välismaailma ning nende omavahelisi seoseid. Märkamatult on rahulolematus aina kahanenud. Trenni teen, aga mõistlikult, oma lõbuks. Õlut ei tee enam ammu ja surfivarustuse müüsin ka maha. Ma ei vaja adrenaliini selleks, et ennast hästi tunda.
Hetkel tunnen, et olen tänulik sellele rahulolematusele. See oli tol hetkel piinarikas taluda, aga hetkel on see väga head muutused kaasa toonud. Seega annan soovituse: kui sul on rahuolematus, siis see on lihtsalt märk. Märk mis näitab, et on saabunud aeg midagi muuta. Muutus on alguses ebamugav, aga hiljem võib see olla ainuõige valik.
Jooga võib aidata Sul oma siseheitlustega toime tulla
Otsimise perioodi on maha jäänud ka soov olla iga hinna eest suhtes. Kui 2017. aasta kevadel peaaegu 11 aastat kestnud suhe lõppes, oli mu enesehinnang väga madal. Käisin palju kohtamas, et saada kinnitust nagu ma oleks veel midagi väärt. Arvasin, et minu õnn sõltub kellestki teisest. Lootsin, et kui ma leian “unistuste” naise, siis tema kaotab kõik minu probleemid. See oli korralik muinasjutumaailm.
Täna on see soov kadunud. Tunnen, et ma ei vaja mitte kedagi enda juurde selleks, et ta peaks midagi minus parandama. Mul on endaga koos väga hea. See ongi aeg, mil tunnen, et olen päriselt valmis uueks suhteks. Jagades oma elu, kuid mitte eeldades, et tema peab mind õnnelikuks tegema. Aitäh sulle keskeakriis, et silmad avasid.
Kuna ma ei ole enam tükk aega paarisuhtes olnud, siis ei ole ma kõige õigem inimene suhet sügavuti analüüsima. Ütlen vaid seda, et tee oma suhtega tööd. Proovi tagasi saada side oma partneriga. Uus suhe, ilma et vana osas järeldusi ei tee ja ennast muutmata, ei paista helgena. Vähemalt mitte minu jaoks.
Kuidas alustada enda avastamisega? Arvame, et see peab ise tulema. Eelkõige huvi selle vastu. Nii nagu ka armastus. Seda ei saa teha, see peab ise tulema. Kui see on midagi Sulle, siis mine ja avasta. Alustuseks võib liituda mõne joogaklubiga või muu taolisega. See on nii suur teema ja seal on meeletult avastada. Hea koht, kust alustada on isvara joogakool ja vaikuseminutid.ee. See on väga rahuldustpakkuv retk endasse. Pärast seda avastad, et passis oleval numbril ei ole mitte mingisugust tähtsust enam. Sa ei karda vananeda ning ei karda surma. Sul on hea olla ja kui sul on hea olla, miks on vaja eesnäärmeprobleemidel sinu juurde tulla? Ei ole vaja, tal on õnnetuid küll keda kiusata. Inimesed on läbi vaimsete praktikate saanud väga palju abi. Probleemid on ikka, aga on palju lihtsam nendega toime tulla ja elu on oluliselt kergem.
Ära unusta enda eest hoolitsemist. Söö mõistlikult, liigu piisavalt ja puhka hästi. Proovi tarbida puhast toitu ja viibida värskes õhus, nii lihtne see ongi. Maailmas toimuvaga on vaja kursis olla, aga proovi vähendada ekraanide ees viibitavat aega. Nii saab sind ka vähem mõjutada infovoog, mis ei puutu sinusse. Mis statistikasse puutub, siis siin on hea teada, et see ongi vaid statistika. Peale mõningast vaimset tööd muutub see mõttetuks infoks, mis ei morjenda Sind enam. Sa oled nagu teflonkattega. Asjad lendavad Sinu poole ja jamad üritavad sinu külge haakuda, aga mitte miski ei jää kinni. Kas pole mitte tore?
Aitäh keskeakriis, et tuled silmi avama.
Kui oled huvitatud oma seksuaalse võimekuse tõstmisest, siis liitu E-kursusega. Teadliku seksuaalsuse E-kursusel saad teada kuidas ennast seksuaalselt heas vormis hoida ja nipid juba kadunud seksuaalse vormi taastamiseks.
Soovin uudiseid ja eripakkumisi!